All Forums > Hoops Dynasty Basketball > Iba > Derby City -Yam Jam post season results
12/28/2012 9:04 AM (edited)

Derby City participants, season #59, are listed in the order they  finished in the tournament, in addition to their post-season results

1.  Lander, #8 seed-   lost to Harding 68-75
2.  Rockhurst, #5 seed-  d. Concord 106-96; lost to N.J. Tech 56-66
3.  Pittsburg St, #6 seed-  lost to Fairmont 59-80
4.  Bellarmine, #3 seed-  d. Kutztown 87-66, d. St. Edward's 73-63; d. Belmont-Abbey 74-71 (OT); d. Goldey-Beacom 74-66; d. St.    Mary's 63-55; lost to u. of the Sciences 69-73- NT RUNNER-UP
5. Lenoir-Rhyne, #2 seed- d. Eckard   69-58; lost to W. Georgia 67-70
6. Humboldt St., #9 seed- d. E. Central 72-65; lost to U. Science 70-84
12/29/2012 4:29 AM (edited)
Derby City participants, season #60, are listed in the order they finished in the tournament, in addition to their post-season results

1. Bellarmine (27-2), #1 seed- d. Wingate 101-62;  d. Eckerd 70-46; lost to Longwood 54-61- Sweet 16
2. Concord (24-5) , #5 seed- D. Winston-Salem 83-74; d. St. Mary's 79-71; lost to Chico 67-89- Sweet 16
3. Slippery Rock (24-5), #3 seed- d. Felician 93-79; lost to Grand Canyon 79-91
4. Armstrong Altantic (23-6), #7 seed- d. St. Rose 68-60; lost to Seattle 59-67
5. Limestone (22-7) , #3 seed- d. Valdosta 48-39; d. N.Y. Tech 80-63; lost to Harding 53-63- Sweet 16
6. Chaminade (14-14) PIT #2 seed- d. Cent. Arkansas 81-63; lost to Lees-McRae 63-68
1/15/2013 7:47 AM (edited)

Derby City participants, season #61, are listed in the order they finished in the tournament, in addition to their post-season results

1. West Alabama (21-7), #5 seed, lost to Goldey-Beacom 67-78
2. Fairmont St. (20-9) #11 seed, beat Michigan Tech 79-68, d. Northeastern St. 62-52; d. St. Mary's 77-71 (OT); lost to Mercy 53-54- Elite Eight
3. Lander (24-5), #3 seed, defeated Barton 60-58, d. Franklin Pierce 88-71, d. Hillsdale 82-79 (OT), lost to Goldey-Beacom 75-78- Elite Eight
4. Bellarmine (21-7), #4 seed, beat St.Michael's 83-69, lost to N.J. Tech 79-86 (OT)
5. Mercy (26-3), #9 seed, defeated W. Georgia 82-77, d. Longwood 69-61. d.New Jersey Tech 70-63. d. Fairmont 54-53, d. Goldey-Beacom 65-57, lost to Wisconsin-Parkside 41-67. NATIONAL RU
6. SE Oklahoma (16-12) PIT #4 seed, beat Montevallo 79-68, d. Bryant 66-53, d. Green Mountain 68-62, d. Ft. Lewis 81-62, d. Lees-McRae 65-53 PIT CHAMPS

2/17/2013 4:01 AM (edited)
Derby City participants, season #62, are listed in the order they finished in the tournament, in addition to their post-season results. 

1.  Bellarmine (23-5)  #3 seed- d. W. Georgia 69-58; d. Erskine 72-61; d. Lees-McRae 85-77; lost to Humboldt 75-79- Elite Eight
2. CSU-San Bernadino (23-5) #1 seed- d. Georgia 68-54; d. Green Mountain 80-69; lost to Wisc-Parkside 62-75- Sweet 16
3. SE Oklahoma (27-2) #2 seed- d. W. Oregon 66-55; lost to Lees-McRae 68-79
4. Hillsdale (25-4) #5 seed- d. Harding 72-57; lost to So. Ill.-Edwardsville 56-60
5. Armstrong Atlantic (20-9) #5 seed- d. Drury 60-59; lost to Mercy 43-68
6. Incarnate Word (15-13) #12 seed- d. Limestone 86-79 ((OT); lost to Wisc-Parkside 66-76

Yam Jam participants, in the order they finished in the tournament

1.  Humboldt St. (27-2) #1 seed- d.California 78-59; d. Grand Canyon 82-56; d. Columbus St. 74-57; d. Bellarmine 79-75; d. Seattle 72-62; d. CSU-Stanislus 79-66- NATIONAL CHAMPIONS 
2.  Pfeiffer (19-10) #4 seed- lost to St. Michael's 85-86
3   Fairmont (22-7) #8 seed-d. Queens, NC 73-57; d. indianapolis 80-73l lost to Mercy 49-69- Sweet 16
4. Wisconsin-Parkside (23-6) #4 seed- d. Abilene 71-50; d. Incarnate Word 76-66; d. CSU-San Bernadino 75-62; lost to Seattle 62-70- Elite Eight
5. Northeastern St. (21-8) #7 seed-lost to Mt Olive 64-66
6. Lander (19-10) # 8 seed- d. New York Tech 76-70 (OT); lost to Longwood 65-75

4/8/2013 5:02 AM (edited)
Derby City participants, season #63, are listed in the order they finished in the tournament, in addition to their post-season results. 

1.  Queens (23-7) #1 seed, d. LeMoyne 65-55;beat Harding 73-70; d. Armstrong Atlantic 64-59; d. Bowie 86-77; lost to Hillsdale 65-68-Final Four
2.  U. Sciences (28-2) #1 seed, d. Neb.-Omaha 106-75; lost to Belmont-Abbey 56-68
3. Hillsdale (26-4) #4 seed, d. Lander 89-59; d. Cal Poly 90-75; d. Incarnate Word 68-57; d. Slippery Rock 71-69 (OT); d. Queens 68-65; d. Indianapolis 60-50- NATIONAL CHAMPIONS
4. Bowie St. (26-4) #2 seed, d. W.V.Wesleyan 70-60; d. Green Mountain 72-57; d. Hillsdale 98-87; lost to Queens 77-86- Elite Eight
5. Bellarmine (24-6) #4 seed, d. No. Alabama 70-60; lost to Armstrong 56-59
6. Wayne St, NE (22-7) #10 seed, lost to Seattle 59-63

Yam Jam participants, in the order they finished in the tournament

1. Limestone (25-6) #1 seed, d. Emporia 79-56; lost to Incarnate Word 60-70
2. Armstrong Atlantic (25-4) #5 seed, d. Fairmont 61-58; d. Bellarmine 59-56; lost to Queens, NC 59-64- Sweet 16
3. W. Alabama (20-8) #4 seed, d. No. Florida 61-49; lost to Indianapolis 58-62
4. Adams St. (25-5) #11 seed, d. Minn-Duluth 67-63; lost to Montevallo 78-82
5. St. Rose (20-10) #14 seed, d. Chico 79-68; lost to Rockhurst 73-84
6. Chaminade (17-11) PIT #4 seed, lost to Fla. Southern 70-73
5/26/2013 4:28 AM (edited)
Derby City participants, sesaon #64, in teh order they finished in the tournament, in addition to their post-season results. 

1.  Concord (24-4) #6 seed- d. Shippensburg 83-60; d.Wayne St. (NE) 94-80; lost to St Mary's 70-82 -Sweet 16
2. Bellarmine (28-1) #1 seed- d. Barton 91-76; lost to U. of Sciences 83-93
3. Northeastern (24-5) #4 seed- d. Presbyterian 67-50; d. N. Alabama 62-52; d. u. of Sciences 85-76 ; lost to CSU-Chico 84-90(OT)- Elite Eight
4. Mt. Olive (11-17) #7 PIT seed- lost to Adams St. 81-91 (OT)
5. Columbus St. (18-9) PIT #2 seed- d. Cent. Oklahoma 87-69; d. Mo.-St. Louis 87-73; d Bryan t 72-61; lost to Lincoln 54-70
6. New Jersey Tech (19-10) #15 seed- lost to St. Mary's 52-56

Yam Jam participants, in the order they finished in the tournament. interestingly the top 4 teams are all in the Midwest Region

1.  Armstrong Atlantic (23-6) #9 seed- d. W. Oregon 71-61; lost to Belmont Abbey 64-75
2.  Pittsburg St. (22-6) #6 seed- lost to Bowie 68-70
3. Incarnate Word (21-8) #3 seed- d. Anderson 105-77; d. Bowie St. 71-70; d. San Francisco 98-93(OT) ; lost to Belmont-Abbey 78-89- Elite Eight

4. Indianapolis (20-8) #5 seed- lost to Fla. Southern 63-65
5. Fairmont St. (24-5) #8 seed- d. New York Tech 74-64; lost to W. Georgia 59-70
6. Fayetteville (20-9) #14 seed- lost to Wayne St. (NE) 68-78
5/22/2013 2:27 PM
I just squeeked in by the skin of my teeth by winning the CT against Bowie State who I lost to twice this year. Glad to be representing the Yam Jam
8/31/2013 3:51 AM (edited)
Derby City participants, season #65, in the order that they finished in the tournament, in addition to their post-season results. 

1. Valdosta, (24-3) #1 seed, d. CSU-Stanislus 73-53; d. Humboldt 85-56; d. W. Oregon 84-62; d. Lander 93-85(OT); lost to Cal-San Diego 63-70- Final Four
2. Lander, (25-4) #3 seed, d. Mt. Olive 79-67; d. CSU-Los Angeles 77-73; d.Mercyhurst 80-66; lost to Valdosta 85-93(OT)- Elite Eight
3. Barton, (17-10) #5 seed, d.Ouachita Baptist 68-61; lost to W. Oregon 68-75
4. CSU-Los Angeles, (19-10)#11 seed, d, N. J. Tech 77-72(OT); lost to Lander 73-77
5. Bellarmine , (17-13) #14 seed, d. Bloomfield 92-82; d. W. Georgia 72-61; d. Belmont-Abbey 72-57; lost to Longwood 60-70- Elite Eight
6. E. Strousburg, (22-7) PIT #3 seed, d. Newberry 63-62; lost to Hillsdale 48-59

Yam Jam participants, season #65, in the order they finished in the tournament, as well as post-season results. 

1. Cal-San Diego, (20-8) #2 seed, d. Panhandle 100-84; d, Goldey-Beacom 63-62; d. Fairmont 58-43; d. Incarnate Word 76-65;    d. Valdosta 70-63; lost to Longwood  53-61- National RU
2. Erskine,  (17-10)#6 seed, d. Pittsburg 86-76; lost to Fairmont 56-75
3. Humboldt, (24-5)#8 seed, d. Mesa St 80-79; lost to Valdosta 56-85
4. W. Alabama, (18-10) #7 seed, d, Cal Poly Pomona 77-60; lost to Belmont-Abbey 72-73
5. Augusta St. , (20-9) #14 seed, d. U. Sciences 73-63; lost to Assumption 68-80
6. Fayetteville, (19-8) PIT #3 seed, d. C. Washington 65-61; lost to Bryant 93-97(2OT)

9/4/2013 4:23 AM (edited)
Derby City participants, season #66, in the order that they finished in the tournament, in addition to their post-season results.

1. U. of the Sciences (24-5) #4 seed, d. California 84-73;  d. SE Oklahoma 99-77; lost to  St. Edward's 67-84- Sweet 16
2. Bellarmine (21-7), #5 seed, d. Adams St. 67-57; lost to Humboldt St. 62-102
3. Cal-San Diego (27-2) #1 seed, d. Augustana 81-71;d.  Columbus St. 84-59; lost to Humboldt St. 83-85- Sweet 16
4. Miles (23-6) #10 seed, lost to San Francisco St. 70-83
5. Wayne St. (NE) (22-7) #10 seed, lost to Coker 67-70
6. Chaminade (18-11) #11 seed, d. Valdosta 87-77; d. Goldey-Beacom 85-71; lost to Limestone 51-73- Sweet 16

Yam Jam participants, season #66, in the order that they finished in the tournament, as well as their post-season results.

1. Lander (25-3) #4 seed, lost to  Dominican 62-65
2. Drury (19-9) #6 seed, lost to Bloomfield 59-66 (OT)
3. SE Oklahoma (22-7) #5 seed, d. Augusta St. 67-64; lost to U. of Sciences 77-99
4. Goldey-Beacom (18-11), #14 seed, d. CSU-San Bernadino 70-67; lost to Chaminade 71-85
5. Eckerd (15-12), PIT #1 seed,d.  Felician 74-69; d.  W. Alabama 70-67; lost to Cal-Davis 77-82
6. Missouri-St.Louis (21-8) #5 seed, lost to Lees-McRae 87-89 (OT)
10/27/2013 4:15 AM (edited)
Derby City participants, season #67, in the order they finished in the tournament, in addition to their post-season results. 

1.  Franklin Pierce (23-5) #4 seed,  d. Mesa St. 87-69;  lost to Cal-San Diego 57-60
2.  Lees-McRae (25-3) #1 seed, d. Fla. Gulf 73-69; lost to Cal Poly Pomona 50-60
3. Bellarmine (24-4)  #2 seed, d. N.Y. Tech 90-78; d. West Georgia 73-60; d.  Panhandle 63-56; lost to Limestone 58-69- Elite Eight
4. U. of Science (23-5) #6 seed,d.  Rollins101-75; d. S. New Hampshire 90-76; lost to Queens (NC) 75-88- Sweet 16
5. Wayne St. (NE) (24-5) #9 seed, d. N. Florida 79-74; lost to Limestone 54-61
6. Pittsburg St. (23-6) #10 seed, d. Hombold 73-69 (OT); d. Pfeiffer 104-97; d. Valdosta 91-86; d. San Francisco St. 74-72; lost to  Limestone 62-76- Final Four-

Yam Jam participants, season #67, in the order they finished in the tournament, as well as their post-season results

1. Limestone (26-3) #1 seed, d. So. Dakota St. 88-61; d. Wayne St. 61-54; d. Fla. Southern 76-64; d. Bellarmine 69-58; d. Pittsburg St. 76-62; d. St. Mary's 67-55-NATIONAL CHAMPIONS   
2. Goldey-Beacom (23-6) #5 seed, lost to  Ouachita 57-70
3. Fla. Southern (25-4) #4 seed, d. Chaminade 81-53; d. Hillsdale 71-68; lost to Limestone 64-76- Sweet 16
4. So. New Hampshire (18-10) #14 seed,d,  Northeastern St. 92-76; lost to U. Science 76-90
5. Minn-Duluth (21-8) PIT #1 seed, d. Pace 98-72; d. Erskine 90-80; lost to Drury 62-72
6. Le Moyne (23-6) #6 seed, lost to  Parkside 50-58


1/28/2014 5:31 AM (edited)
Derby City participants, season #68, in the order they finished in the tournament, in addition to their post-season results. 

1. Bellarmine (22-7), #5 seed. d. Bowie St. 71-51; d. U. of Science 66-61; lost to St. Edward's 51-54- Sweet 16
2. Lander (26-3) #4 seed, d. Felician 81-69; lost to CSU Chico 73-79
3. Concord (23-6) #6 seed, lost to  San Francisco St. 78-88
4. Franklin Pierce (22-7) #9 seed, lost to Incarnate Word 75-88
5   Lees-McRae (13-15) PIT #1 seed, d. So. Illinois-Edwardsville 57-44; d. N. Colorado 70-56; d. St. Paul's 81-54; d. Rollins 73-68; d. Queens (NC) 54-50- PIT     CHAMPS 
6. W. Georgia (13-14) missed tournament, RPI 87

Yam Jam participants, season #68, in the order they finished in the tournament, as well as their post-season results.

1. Northeastern (26-3), #2 seed, d. Goldey-Beacom 75-52; lost to Parkside 61-62
2. Bloomfield (21-7) #10 seed, lost to Ouachita Baptist 57-73
3. Incarnate Word (15-12) #8 seed, d.Franklin Pierce 88-75; lost  Longwood 64-78
4. Ouachita Baptist (25-4) #6 seed- d. Bloomfield 73-57; d.  Pittsburg St. 70-69; lost to S. Dakota St. 60-75- Sweet 16
5 Wayne St. (NE) (23-5) #8 seed, d. Emporia 69-58; lost to Seattle 50-61
6. Auigusta St. (13-15) PIT #7 seed, d. Coker 81-78; lost to WV Wesleyan 56-60
2/1/2014 4:42 AM (edited)
Derby City participants, season #69, in the order they finished in the tournament, in addition to their post-season results. 

1. Chaminade (25-3) #3 seed, d. Cent. Missouri 82-69; d. St. Rose 84-66; lost to Incarnate Word 76-79
2. Bellarmine (16-11) #13 seed, lost to Bloomfield 40-61
3. CSU-Los Angeles (20-8), #3 seed, lost to  St. Edward's 61-67
4. Quachita Baptist (25-4) #8 seed, d. Armstrong 73-66(OT); lost to Charleston 57-66
5. W. Alabama (14-14) PIT #1 seed,d. Quincy 77-68; d.Livingstone 73-57; d. Newberry 79-61; lost to  Indianapolis 74-63
6. Northeastern St. (22-7) #10 seed, lost to Hillsdale 67-72

Yam Jam participants, season #69, in the order they finished in the tournament, as well as their post-season results.

1.  Le Moyne (24-4) #6 seed,d.  Wingate 85-67; lost to E.Strousburg 39-53
2. Fla. Southern (23-6) #8 seed, lost to Wayne St.(MI)  51-64
3. Drury (19-9) #6 seed, lost to Limestone 44-55
4. Gannon (21-7) #9 seed, lost to Concord 79-84
5. Ohio Valley (18-10) #14 seed, lost to Lander 85-95
6. Mercyhurst (22-7) #4 seed, d. Bowie St. 69-58;d.  Augusta St. 79-69; d.  St. Mary's 83-81; lost to E. Strousburg 64-73-  Elite Eight 


3/25/2014 4:38 AM (edited)
Derby City participants, season #70, in the order they finished in the tournament, in addition to their post-season results. 

1.  Humboldt St. (27-2) #2 seed, d. Gannon 75-63; lost to Drury 59-61
2.   Cal Poly   (22-7)  #1 seed, d.  NY Tech 86-64; d. Le Moyne 73-61;  lost to Northeastern St 68-80-
Sweet 16
3.  Oklahoma Panhandle (15-12) #12 seed, d.Sonoma 83-76; d. Dominican 84-77; lost to Erskine 65-75- Sweet 16
4. Bellarmine (22-6) #5 seed,  d.Grand Canyon 94-91; lost to Pfeiffer 51-62
5. U. Science (17-10) #10 seed,  lost to Charleston 65-68
6. N. Florida (19-10) #8 seed, d. S. New Hampshire 84-73; lost to Valdosta  49-61

Yam Jam participants, season #70, in the order they finished in the tournament, in addition to their post-season results. Interestingly, all of the teams, except Bryant, are in the Midwest region. Lander meets Wayne again. Lander won the first match 81-73

1.  Bryant (25-4) #2 seed, lost to  Fla. Gulf Coast 77-82(OT)
2. Lander (26-3) #3 seed, d. Wayne St (NE) 61-60; d. Parkside 88-79;d. Drury 60-53; d. Erskine 63-61; lost to St. Mary's 60-67(OT)- FINAL FOUR
3. Erskine (27-2) #1 seed, d. Catawba 91-51; d. Assumption 72-51; d. Panhandle 75-65 lost to Lander 61-63- Elite Eight
4. Drury (17-12) #10 seed, d. Fla. Southern 60-54; d. Humboldt 61-59; lost to Lander 53-60- Sweet 16
5. Wayne, NE (20-8) #14 seed, lost to  Lander 60-61
6. Dominican (22-7), #4 seed, d. California 69-47;  lost to Ok. Panhandle 77-84




All Forums > Hoops Dynasty Basketball > Iba > Derby City -Yam Jam post season results

Terms of Use Customer Support Privacy Statement

Popular on WhatIfSports site: Baseball Simulation | College Basketball Game | College Football Game | Online Baseball Game | Hockey Simulation | NFL Picks | College Football Picks | Sports Games

© 1999-2014 WhatIfSports.com, Inc. All rights reserved. WhatIfSports is a trademark of WhatIfSports.com, Inc. SimLeague, SimMatchup and iSimNow are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts, Inc. Used under license. The names of actual companies and products mentioned herein may be the trademarks of their respective owners.